Rozwój elektromobilności zwiększył zapotrzebowanie na wykorzystywanie technologii litowo-jonowej. Pomimo prac badawczo-rozwojowych nad alternatywnymi sposobami bezpiecznego magazynowania i oddawania energii, akumulatory litowo-jonowe (Li-On) zapewne jeszcze długo będą najpowszechniej wykorzystywanym rozwiązaniem w wielu gałęziach przemysłu. Co w największym stopniu decyduje o żywotności akumulatorów litowo-jonowych oraz jakie są zasady ich bezpiecznej eksploatacji?
- Nie dopuszczać do pełnego rozładowania baterii/akumulatora. Optymalne jest rozpoczęcie ładowania przy poziomie 15-20% naładowania.
- Przechowywana i nieużywana przez dłuższy czas bateria (np. przez sezon zimowy) powinna być naładowana do poziomu 30-50%. Przechowywanie przez kilka miesięcy zupełnie rozładowanej baterii może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia lub zmniejszenia żywotności kilkukrotnie.
- Nieładowanie do pełna za każdym razem. Optymalne jest ładowanie baterii do poziomu 80-90%. Pełne ładowanie można wykonać raz na jakiś czas np. co 10 ładowań, w celu zbalansowania pojedynczych ogniw.
- Ważne jest przechowywanie i użytkowanie baterii w optymalnej temperaturze, zgodnie ze specyfikacją techniczną producenta. Jeśli np. w okresie zimowym stawiamy skutek elektryczny „pod chmurką”, warto wymontować baterię i przenieść ją do cieplejszego miejsca, pamiętając o jej podładowywaniu.
- Używanie tylko dedykowanej ładowarki, zapewniającej prąd o odpowiednim natężeniu. Niewłaściwe natężenie skraca żywotność baterii litowo-jonowej.
Grafika: potwierdzenie parametrów baterii BG16s10p produkcji PZL Sędziszów – testy pojemnościowe.