Lato to czas, w którym zwracamy szczególną uwagę na wydajność klimatyzacji. PZL Sędziszów przypomina o tym, jak ważną rolę w jej działaniu odgrywa filtr kabinowy i wyjaśnia czym różnią się trzy najpopularniejsze rodzaje filtrów dostępne na rynku.
Filtr kabinowy filtruje powietrze z układu klimatyzacji i w związku z tym stawia jakiś opór. Im ten opór jest mniejszy, tym lepiej. A to zależy od dwóch czynników – konstrukcji filtra oraz jego zapełnienia.
W pierwszym przypadku najlepsze parametry zapewniają po prostu dobrej jakości filtry. Chodzi tu o takie cechy jak precyzyjne dopasowanie do kasety filtra, najwyższej jakości materiał filtrujący, wysoką chłonność uzyskiwaną m.in. przez dużą liczbę plis.
W drugim przypadku – trzeba po prostu regularnie wymieniać filtr – najlepiej dwa razy w roku, lub według innego schematu dopasowanego do tempa zapełniania się filtra (co jakiś czas warto go wyciągać i sprawdzać – o ile oczywiście nie stanowi to jakiegoś technicznego wyzwania).
Wiele osób zadaje sobie pytanie, który rodzaj filtra jest najlepszy. Wiodący producenci filtrów kabinowych w tym także PZL Sędziszów oferują aż trzy typy.
Filtr włókninowy zwany potocznie filtrem papierowym
Trzeba jednak zaznaczyć, że mimo swojego budżetowego charakteru realizuje on swoje główne zadanie, którym jest zatrzymanie zanieczyszczeń (np. pyły, suche liście). Dzięki temu w sposób wystarczający chroni on zaawansowany układ wentylacji i płuca pasażerów. Nawet najtańszy, ale dobry jakościowo filtr kabinowy z oferty PZL Sędziszów wydłuży życie wentylatora dmuchawy, klap sterujących przepływem powietrza czy ograniczy tempo gromadzenia się kurzu w kratkach wentylacyjnych. Każdy filtr kabinowy – również ten podstawowy - jest także barierą dla pyłków roślin, mających czasami działanie alergenne.
Filtr z warstwą węgla aktywowanego
Filtr z cząstkami nano-srebra i nano-miedzi
Filtry kabinowe z warstwą koloidalnych roztworów srebra i miedzi, które wykazują się zaskakująco wysoką skutecznością w walce z bakteriami, alergenami i pleśnią – przewyższają pod tym względem filtry z wkładem węglowym. W filtrach PZL Sędziszów z linii Silver Nano Protect zastosowano dodatkową przeciwdrobnoustrojową powłokę, na którą naniesiono dwukompozytowy roztwór z cząstkami nano-srebra i nano-miedzi. Takie rozwiązanie charakteryzuje się unikalnymi właściwościami antybakteryjnymi. W połączeniu z kilkuwarstwową powierzchnią filtracyjną produktu, filtr PZL Sędziszów Silver Nano Protect stanowi jeszcze bardziej skuteczną barierę przed bakteriami, alergenami, pleśnią i drobnym pyłem. Badania laboratoryjne wykazały, że powstrzymuje dokuczliwe grzyby, takie jak Aspergillus brasiliensis (niger) i pleśń Bacillus subtilis. Minimalny okres aktywności antybakteryjnej wynosi 12 miesięcy. Roztwór nano-srebra i nano-miedzi stosowany w filtrach jest chroniony patentem.
Nawet podstawowy filtr kabinowy wymieniany systematycznie spełnia swoje podstawowe zadanie i zatrzymuje zanieczyszczenia stałe niszczące układ klimatyzacji i nasze płuca. Droższe wersje – z wkładem węglowym lub cząstkami nano-srebra i nano-miedzi gwarantują wyższy komfort jazdy (dzięki filtracji przykrych zapachów z zewnątrz) a także zdrowsze powietrze (dzięki redukcji bakterii i grzybów). Te ostatnie – z cząstkami nano-srebra i nano-miedzi – wydają się również idealnym rozwiązaniem dla osób, które serwisują samochody w trybie long life i wymieniają filtr tylko raz w roku. Ich działanie przeciwbakteryjne jest wynikiem tworzenia kompleksu biochemicznego i katalitycznego działania srebra i miedzi, enzymów bakteryjnych i wirusowych, a także zjawiska metabolizmu tlenu”.
Dominik Zwierzyk, PZL Sędziszów