Banalna wymiana filtrów może zakończyć się niepowodzeniem. PZL Sędziszów wskazuje na typowe błędy montażowe i podpowiada, jak ich uniknąć.
Wyciek oleju spod filtra
- na miejscu mocowania pozostała stara uszczelka
- króciec, na który nakręcany jest filtr został poluzowany przy odkręcaniu starego filtra
- poluzowaniu uległa chłodniczka oleju, która w wybranych modelach samochodów znajduje się pod filtrem oleju.Aby uniknąć tego typu konsekwencji, należy podczas wymiany filtra oleju przestrzegać kilku prostych zasad.
Po pierwsze, uszczelkę nowego filtra posmarować delikatnie olejem, tak aby podczas dokręcania prawidłowo układała się pod filtrem. Sucha uszczelka może wysunąć się ze swojego miejsca tworząc nieszczelność. Ta sama zasada dotyczy uszczelek znajdujących się na obudowach wkładów filtrów oleju. Należy pamiętać o ich profilaktycznej wymianie (zazwyczaj nowe uszczelki znajdują się w opakowaniu nowego filtra) i oczywiście o posmarowaniu.
Po drugie – przed przykręceniem nowego filtra należy upewnić się, że w miejscu montażu nie pozostała stara uszczelka – jeśli tak, należy ją oczywiście usunąć.
Po trzecie – przed montażem nowego filtra puszkowego należy upewnić się, że miejsce, do którego ma być przykręcony nowy filtr jest do tego gotowe. Chodzi o to, czy nie poluzował się króciec lub czy nie poluzowała się chłodniczka oleju. Jeśli tak – najpierw należy dokręcić wspomniane elementy.
Nieszczelna kaseta filtra powietrza
Zapowietrzenie filtra paliwa
Fabryczne opaski zaciskowe na przewodach są konstruowane tak, aby w fazie dokręcania nie niszczyły (nie nacinały) przewodu. Jeśli pojawi się konieczność wymiany takiej opaski, należy zastosować nową tego samego rodzaju.
W niektórych modelach z grupy Volkswagena stosuje się dodatkowe przewody paliwowe podgrzewające filtr paliwa. Są one podłączone do filtra specjalnym króćcem z uszczelką. Należy zadbać o prawidłowe zamocowanie tego elementu, tak aby nowy filtr nie ulegał zapowietrzeniu.W niektórych modelach samochodów przed montażem da się wstępnie napełnić nowy filtr paliwem. To praktyczna opcja, ponieważ w ten sposób skracamy odpowietrzanie układu i ułatwiamy rozruch silnika po wymianie filtra.
Wadliwy montaż filtra kabinowego
„Po nieumiejętnej wymianie filtrów samochód może opuścić stanowisko z wyciekami oleju, zapowietrzonym układem paliwowym i nieszczelnymi kasetami filtra powietrza i kabiny. Jak widać proste czynności obsługowe mogą stać się powodem sporych problemów. Nie należy zatem bagatelizować nawet najprostszych prac warsztatowych. Wskazane jest zapoznanie się z instrukcjami montażowymi oraz uważna obserwacja całego pola wykonywanej pracy”.
Dominik Zwierzyk z PZL Sędziszów