Chyba każdy kierowca zetknął się przynajmniej raz z filtrem puszkowym. W takiej technice mogą być wykonane filtry oleju, paliwa lub hydrauliki. Razem z PZL Sędziszów zaglądamy do wnętrza takich filtrów i wskazujemy na cechy, które odróżniają dobre filtry puszkowe od tych najtańszych o wątpliwej jakości.
Precyzyjne wymiarowanie
Bardzo ważna jest podstawa uszczelki (jeśli w danym typie filtra taka występuje). Musi być na tyle wytrzymała, aby po zamontowaniu filtra zapewnić odpowiednie dociśnięcie wspomnianej uszczelki.
Zabezpieczenie przed korozją
Filtry PZL są wykonywane w różnych technikach zabezpieczeń. Każda z nich zapewnia skuteczną ochronę przed korozją, a niektóre dają dodatkowo atrakcyjny efekt wizualny w postaci ciekawej kolorystyki filtra.
Właściwie wykonane warstwy filtracyjne
W dobrych filtrach puszkowych stosuje się także odpowiednie wzmocnienie warstwy filtracyjnej, aby zachowała swoją formę przez cały okres eksploatacji filtra. PZL Sędziszów w produkcji filtrów oleju wykorzystuje np. papier z dodatkiem włókien syntetycznych impregnowany żywicami. Jest on odporny na różnice temperatur oraz kwasy powstałe w wyniku reakcji chemicznych. W wybranych modelach filtry puszkowe mają w środku stelaże wzmacniające całą konstrukcję.
Wszędzie tam, gdzie jest to konieczne, filtry puszkowe są wyposażone w zawory bezpieczeństwa, które w sytuacjach awaryjnych zapewniają ciągłość przepływu w układzie. Czasem takie rozwiązanie potrafi uratować silnik przed zatarciem lub zapewnić bezpieczny dojazd do warsztatu. To także zabezpieczenie przed rozerwaniem filtra z powodu nagłego wzrostu ciśnienia.
W PZL Sędziszów sami projektujemy i produkujemy obudowy filtrów puszkowych. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad jakością surowca, jego zabezpieczeniem antykorozyjnym i wykonaniem. Fakt posiadania własnych maszyn pozwala nam bardzo szybko wdrażać do produkcji nowe referencje lub realizować nietypowe zamówienia specjalne.
Inż. Dominik Zwierzyk, PZL Sędziszów