Filtry do układów hydraulicznych odgrywają równie ważną rolę jak te do filtrowania oleju silnikowego. Podobnie jak one, muszą się wykazywać nie tylko bardzo dobrą skutecznością filtrowania, ale także możliwie jak najlepszym przystosowaniem do pracy w szerokim zakresie ciśnienia roboczego i natężenia przepływów. Oto podstawowe informacje techniczne, które przydadzą się każdej osobie wybierającej filtr hydrauliczny do swojego pojazdu lub maszyny, a także handlowcom.
5-500 µm
Precyzyjne wymiarowanie
Bardzo ważna jest podstawa uszczelki (jeśli w danym typie filtra taka występuje). Musi być na tyle wytrzymała, aby po zamontowaniu filtra zapewnić odpowiednie dociśnięcie wspomnianej uszczelki.
Zabezpieczenie przed korozją
Filtry hydrauliczne PZL Sędziszów są wykonywane w różnych technikach zabezpieczeń. Każda z nich zapewnia skuteczną ochronę przed korozją, a niektóre dają dodatkowo atrakcyjny efekt wizualny w postaci ciekawej kolorystyki filtra.
Właściwie wykonane warstwy filtracyjne
W filtrach puszkowych stosuje się także odpowiednie wzmocnienie warstwy filtracyjnej, aby zachowała swoją formę przez cały okres eksploatacji filtra. PZL Sędziszów w produkcji filtrów hydraulicznych (tak jak w przypadku filtrów oleju) wykorzystuje np. papier z dodatkiem włókien syntetycznych impregnowany żywicami. Jest on odporny na różnice temperatur oraz kwasy powstałe w wyniku reakcji chemicznych. W wybranych modelach filtry puszkowe mają w środku stelaże.
Wszędzie tam, gdzie jest to konieczne, filtry puszkowe są wyposażone w zawory bezpieczeństwa, które w sytuacjach awaryjnych zapewniają ciągłość przepływu w układzie. To także zabezpieczenie przed rozerwaniem filtra z powodu nagłego wzrostu ciśnienia.
Niezależnie od tego, czy chodzi o przemysł, rolnictwo czy inne segmenty rynku, filtry hydrauliczne odgrywają niezwykle ważną rolę. Układy hydrauliczne wykonane są zwykle bardzo precyzyjnie i pracują pod wysokimi ciśnieniami, które chwilowo, pod maksymalnym obciążeniem (lub nawet przeciążeniem) uzyskują rekordowe wartości. Choćby z tych dwóch powodów warto postawić na dobry filtr, który nie tylko zatrzyma wszelkie zanieczyszczenia, ale także wytrzyma wahania ciśnień i z powodu pęknięcia lub nieszczelności nie okaże się najsłabszym ogniwem całego urządzenia.
Dominik Zwierzyk, PZL Sędziszów