Ekstremalne wydłużanie okresów między wymianami filtrów może prowadzić do ich zapchania. Konstrukcja filtrów PZL Filters ma spory margines bezpieczeństwa. Warto jednak wiedzieć co może się wydarzyć po znacznym przekroczeniu zalecanych interwałów obsługowych.
W dziale badawczo-rozwojowym PZL Sędziszów opracowano dodatkowe metody zwiększające chłonność i wytrzymałość filtrów. Są to m.in. zwiększenie liczby plis oraz wzmocnienie konstrukcji wewnętrznej warstw filtrujących przez zastosowanie dodatkowych ścieżek kleju lub innych wzmocnień (tworzywa sztuczne, odpowiednie profilowanie).
Najlepsze efekty uzyskuje się w przypadku filtrów powietrza. Dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju plisowania, chłonność filtrów powietrza PZL Sędziszów wynosi 0,3 kg na m². Rozłożenie plis jest równomierne, a wyraźne zatłoczenia zapobiegają przywieraniu do siebie sąsiednich plis, przez co proces czyszczenia odbywa się całą powierzchnią medium. W ciągu roku wybrane, większe modele filtrów mogą wyłapać ponad pół kilograma zanieczyszczeń!
Pod względem wytrzymałości i chłonności filtry PZL Filters to rynkowa czołówka. Niestety – nawet najlepsze filtry świata, przez rażące zaniedbania w serwisowaniu mogą ulec zapchaniu/przepełnieniu. Oto możliwe konsekwencje, z których warto zdawać sobie sprawę bagatelizując zalecane przez producenta interwały obsługowe.
Zapchany filtr powietrza
Dalsze lekceważenie interwału wymiany prowadzi do kolejnych, tym razem znacznie poważniejszych konsekwencji. W pierwszej kolejności może to być rozrywanie filtra i przedostawanie się zgromadzonych zanieczyszczeń oraz fragmentów filtra wprost do komór spalania, co powoduje m.in. niszczenie gładzi cylindrowych oraz układu zaworowego.
W ostateczności filtr może zostać zassany do silnika. Są to rzadkie przypadki, jednak w przypadku mocnych, turbodoładowanych jednostek – jak najbardziej możliwe.
Wybrane filtry powietrza PZL Filters mają specjalnie wzmocnienia struktury plis aby ograniczyć ryzyko odkształcenia filtra lub rozerwania go. Na zdjęciu wzmocnieniem są dodatkowe stróżki kleju.
Zapchany filtr kabinowy
W gamie PZL Filters znajdują się aż trzy wersje filtrów kabinowych. Najtańsze, włókninowe, "średnia półka", czyli filtry z węglem aktywnym, oraz topowe z warstwą jonów srebra.
Zapchany filtr paliwa
W silnikach wysokoprężnych zapchany filtr paliwa w okresie zimowym będzie potęgował zjawisko wydzielania się drobin parafiny z oleju napędowego i w efekcie uniemożliwić rozruch silnika lub spowodować jego zgaśnięcie bez możliwości kolejnego uruchomienia.
Wymiana filtra paliwa - przynajmniej raz w roku, przed okresem zimowym - jest niezwykle ważna dla prawidłowej pracy silnika, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z jednostką wysokoprężną.
Zapchany filtr oleju
Wybrane modele filtrów oleju PZL Filters mają zawory ByPass, ale lepiej wymieniać je zanim zaczną pracować w trybie awaryjnym.
„Filtry PZL Filters pozwalają na utrzymanie w idealnym stanie wszystkich wewnętrznych elementów silnika. Należy jednak pamiętać, że do ich prawidłowej pracy niezbędne jest przestrzeganie zalecanych przez producenta interwałów przeglądowych lub nawet skrócenie ich, jeśli eksploatujemy samochód w wyjątkowo trudnych warunkach.”
Dominik Zwierzyk, PZL Filters