Nawet najlepszy filtr nie będzie spełniał swojej funkcji, jeśli zostanie źle zamontowany lub kaseta, w której się znajduje (w przypadku filtrów powietrza i kabinowych) będzie nieszczelna. PZL Sędziszów podpowiada na co – w związku z tym - zwrócić uwagę podczas wymiany filtrów.
Wycieki oleju spod filtra oleju
Nasza rada – dokładnie obejrzeć miejsce, do którego będzie mocowany nowy filtr. Przed przykręceniem nowego filtra należy upewnić się, że w miejscu montażu nie pozostała stara uszczelka, oraz czy nie poluzował się króciec lub chłodniczka oleju.
Nieszczelności opasek/szybkozłączek filtra paliwa
Nasza rada - nie wolno zastępować fabrycznych opasek lub „szybkozłączek” tanimi zamiennikami, ponieważ większość współczesnych układów paliwowych pracuje pod ciśnieniem. W razie uszkodzenia złączek samozaciskowych należy je bezwzględnie wymienić na nowe.
Nieszczelności kasety filtra powietrza
Nasza rada – podczas wymiany filtra powietrza należy nie tylko dokładnie oczyścić kasetę, ale także upewnić się, że po zamknięciu jest szczelna. Jeśli jest inaczej nie należy tego bagatelizować. Doraźnie kasetę można zalepić taśmą, ale jak najszybciej należy naprawić zamknięcia lub wymienić ją na inną, wolną od wad.
Wadliwy montaż filtra kabinowego
Nasza rada – upewnić się, że nowy filtr prawidłowo trafił na swoje miejsce.
Podczas wymiany filtrów należy zwracać uwagę na wszystkie detale związane z montażem. Chodzi przede wszystkim o uszczelnienie połączeń. Nie wolno tego lekceważyć, ponieważ nowe filtry nie będą spełniały prawidłowo swoich funkcji. Po nieumiejętnej wymianie filtrów samochód może opuścić stanowisko z wyciekami oleju, zapowietrzonym układem paliwowym i nieszczelnymi kasetami filtra powietrza i kabiny. Należy dołożyć wszelkich starań, aby tego uniknąć.
Dominik Zwierzyk, PZL Sędziszów